AKTUALNOŚCI

31.01.2022

Uwaga wścieklizna! Szczepny nasze psy i koty!

W styczniu na terenie województwa warszawskiego ogłoszono alert w związku z przypadkami ataków wściekłych zwierząt. Jedynym sposobem na zabezpieczenie się przed tą śmiertelnie groźną chorobą są szczepienia. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi grzywna. Jednak to nie jest najgorsze, co może nam się przytrafić. Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak ogromnym zagrożeniem jest wścieklizna.  Jeśli pogryziona przez chore zwierzę osoba w krótkim czasie nie uda się do lekarza i nie przyjmie szczepionki, może umrzeć z powodu niewydolności oddechowej. Dlatego warto wiedzieć, jak się zachowywać w przypadku spodkania z chorym zwierzęciem i co robić, gdy zostaniemy przez nie pogryzieni.

Środki ostrożności

Podczas spacerów jeśli zauważymy dziwnie zachowujące się zwierzę, np. lisa czy wiewiórkę, które są ospałe, nie uciekają na nasz widok, a nawet wyglądają na oswojone, nie należy do nich podchodzić ani tym bardziej dotykać. Gdy spotkamy ranne zwierzę, powstrzymajmy się od samodzielnego udzielania mu pomocy. W tej sytuacji należy zadzwonić na 112. Każde pogryzienie należy zgłosić lekarzowi. 

Obowiązek szczepienia zwierząt domowych

Zapobieganie wściekliźnie jest w naszym kraju regulowane ustawą. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia trzeba je powtarzać. Koszty szczepienia zwierzęcia pokrywa jego właściciel. Uwaga: należy szczepić także koty! Zgodnie z rozporządzeniem nr 49 Wojewody Mazowieckiego, od 31 grudnia 2021 r. na właścicielach kotów, którzy są mieszkańcami terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, spoczywa obowiązek zaszczepienia kota przeciwko wściekliźnie. Szczepienie należy wykować w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Brak szczepienia psa (i kota, którego właścicielem jest mieszkaniec terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Uświadamiajmy dzieci

Wojewoda Mazowiecki i Mazowiecki Kurator Oświaty we współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii i Mazowieckim Państwowym Wojewódzkim Inspektoratem Sanitarnym przeprowadzają akcję edukacyjną wśród dzieci i młodzieży o zagrożeniach dla zdrowia i życia człowieka, wynikających z rozprzestrzeniania się w województwie mazowieckim wirusa wścieklizny wśród zwierząt. W ramach akcji przygotowany został m.in. film animowany,  nt. wścieklizny dla dzieci.

Na profilu Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Siedlcach znajdziecie bieżące informacje o sytuacji epizootycznej na terenie województwa mazowieckiego.