PORADY ADOPCYJNE

04.10.2018

PROGRAM ADOPCIAKI.PL - PSY I KOTY GOTOWE DO ADOPCJI

Myślisz o adopcji psa albo kota, ale jeszcze się wahasz? Nie masz doświadczenia ze zwierzakami? Obawiasz się, czy się dogadacie? Czy sobie poradzisz?


Dobrze trafiłeś!
Program Adopciaki.pl jest dla Ciebie

A oto dlaczego:

1. W programie Adopciaki.pl znajdziesz tylko zwierzaki gotowe do adopcji. Co to znaczy?

 • Nasze psy i koty to bezdomne zwierzaki, które znajdują się pod opieką wolontariuszy Fundacji Viva! Do programu trafiają ze schronisk, z ulicy czy z interwencji, czasem bywają zastraszone i zaniedbane. Dlatego ważne jest, żeby z nimi profesjonalnie pracować i przygotować je do szczęśliwego nowego życia z człowiekiem. To robimy my, w naszych domach tymczasowych. Ty dostajesz zwierzaka gotowego do adopcji.
 • Nawet w dobrze prowadzonym schronisku trudno jest poznać charakter zwierzaka, bo to miejsce bardzo stresogenne. Zwierzę nie zachowuje się tam naturalnie i trudno przewidzieć, jak będzie się zachowywać w domu.
 • Dlatego wszystkie zwierzaki, które proponujemy do adopcji w naszym programie, mieszkają w tzw. „domach tymczasowych” i są tam uczone normalnego życia z człowiekiem: chodzenia na smyczy, załatwiania się na zewnątrz lub do kuwety, spokojnego zostawania w domu, kiedy ludzie są w pracy i czerpania radości ze swojego psiego czy kociego życia. Żyjemy z nimi na co dzień, możemy poznać je o wiele lepiej niż wówczas, kiedy jeszcze mieszkały w schronisku czy na ulicy. Dlatego dobrze wiemy, kiedy są gotowe do adopcji.
 • Żyjąc ze zwierzakiem, umiemy powiedzieć, jaki charakter ma dany pies czy kot, czego potrzebuje, czy i jak długo może zostawać sam w domu, czy lubi dzieci, jak reaguje na inne zwierzęta itd. 
 • Dopiero, kiedy dobrze poznamy zwierzaka, popracujemy z nim i uznamy, że jest gotowy do adopcji, szukamy mu odpowiedniego opiekuna, z którym ma szansę stworzyć naprawdę dobraną parę :)

2. Nasz proces adopcyjny zapewnia Ci wsparcie przed, w trakcie i po adopcji. Zawsze możesz zwrócić się do nas o pomoc. 

 • Zaczynasz od wyszukania zwierzaka do adopcji, który Cię interesuje. Możesz skorzystać z wyszukiwarki, zawężając kryteria, albo przejrzeć wszystkie zwierzaki gotowe do adopcji w danym momencie.
 • Wybierasz jednego i wypełniasz ankietę przedadopcyjną, która trafia do tymczasowego opiekuna zwierzaka. Ta ankieta jest po to, żeby lepiej poznać Twoje oczekiwania i możliwości.
 • Tymczasowy opiekun ocenia wstępnie, czy jesteś odpowiednią osobą dla wybranego przez Ciebie psa lub kota, czy jego charakter i potrzeby dopełniają się z Twoimi. Jeśli tak, to kontaktuje się z Tobą, żeby opowiedzieć Ci o nim więcej.
 • Może się zdarzyć, że po rozmowie zaproponujemy Ci innego zwierzaka z programu, lepiej do Ciebie dopasowanego.
 • Potem umawiamy spotkanie z wybranym zwierzakiem. To jeszcze nie oznacza adopcji! Masz czas na zastanowienie.
 • Jeśli po obu stronach zapada decyzja na „tak”, podpisujemy umowę adopcyjną.
 • Umowa zabezpiecza interesy zwierzaka np. w razie wypadków losowych uniemożliwiających Ci dalszą opiekę, zwierzak trafia z powrotem pod opiekę Fundacji Viva!, a także Twoje jako opiekuna: możesz w każdej chwili skontaktować się z nami w razie pytań, dostajesz voucher na konsultację naszego weterynarza i behawiorysty, dostajesz też od nas zapas karmy dla swojego nowego pupila.

3. PAMIĘTAJ! Zwierzaki w domach tymczasowych to nadal zwierzaki bezdomne.
Ale dzięki czasowemu pobytowi w domach naszych wolontariuszy ich szansa na adopcję wzrasta wielokrotnie.  Zdarza się, że zwierzak, który w schronisku latami czekał na dom, po przygotowaniu "na tymczasie" znajduje go już po paru tygodniach! Nasz  proces sprawia, że bezpiecznie adoptujesz sprawdzonego i dopasowanego do Ciebie zwierzaka, a jednocześnie ratujesz dwa życia naraz – ratujesz zwierzaka, którego przygarniasz, ale również tego, który czeka w schronisku na swoje miejsce „na tymczasie”. 

Adoptuj z nami! https://www.adopciaki.pl/adopciaki