AKTUALNOŚCI

04.04.2018

TYSIĄC SZCZĘŚLIWYCH ADOPCIAKÓW

POZNAJCIE GWIAZDKĘ, TYSIĘCZNEGO ADOPCIAKA

Oto Gwiazdka - tysięczny Adopciak z własną rodziną i domem na zawsze. Ma pięć lat. Trafiła do schroniska prawdopodobnie prosto z wiejskiego łańcucha. Ostatnie dwa lata spędziła w Korabiewicach (https://schronisko.info.pl/) czekając, aż ktoś ją dostrzeże i ofiaruje jej dom. Bezskutecznie. Z jakiegoś powodu była niewidoczna - nikt nie zwracał na nią uwagi, ludzie wybierali inne psy. Na początku marca Gwiazdka przeprowadziła się do domu tymczasowego prowadzonego w ramach Adopciaki.pl. I wydarzenia przyspieszyły. Suczka w warunkach rodzinnych rozkwitła, pokazała swój świetny charakter, otwartość na inne psy i koty, radość życia. W ciągu kilku tygodni została adoptowana. Zamieszkała w Warszawie, z czteroosobową rodziną i kotem. Jest wyczekiwanym psiakiem Stasia, który przed adopcją dużo czytał o wychowaniu psów i komunikacji z nimi. Nie mogła lepiej trafić! Jakby tego było mało, okazało się jeszcze, że Gwiazdka jest tysięcznym zwierzakiem, który znalazł dom dzięki programowi Adopciaki.pl

 

Gwiazdka to oczywisty pies, jakich pełno w schroniskach. Adoptujcie lub bierzcie na tymczas - to dla zwierząt szansa! - mówi Irka Kowalczyk, która ma bardzo duże doświadczenie i wiele sukcesów w adopcjach zwierzaków ze swojego domu tymczasowego. Jednym z tych zwierząt jest Gwiazdka.


DOMY TYMCZASOWE


Bezdomne psy i koty, którym pomagamy w programie Adopciaki.pl, potrzebują nie tylko opieki weterynarza, dietetyka czy behawiorysty, ale przede wszystkim stałej obecności troskliwych ludzi. Dlatego trafiają do domów tymczasowych prowadzonych przez wolontariuszy Fundacji Viva! Tu, w warunkach domowych, odzyskują zaufanie do ludzi, nabierają pewności siebie, uczą się życia w rodzinie i funkcjonowania w mieście.
Podczas pobytu w domu tymczasowym Adopciakami opiekują się oczywiście specjaliści: weterynarze, dietetyk firmy Purina (strategiczny partner programu), a także behawioryści certyfikowani przez COAPE Polska (merytoryczny partner programu), którzy w razie potrzeby pomagają pracować nad problemami w zachowaniu np. różnymi lękami czy wycofaniem. Na początku "na tymczasie" zwierzęta dużo śpią, bo odsypiają pobyt w schronisku, gdzie na ogół jest dość głośno. Jednak te kilka tygodni czy miesięcy w domu tymczasowym to przede wszystkim czas na zwykłe życie. Spacery, zabawy, codzienne obcowanie z życzliwymi i opiekuńczymi ludźmi, interakcje z innymi zwierzakami.
W programie Adopciaki.pl działa 80 domów tymczasowych, prowadzonych w różnych miejscach w Polsce przez wolontariuszy Fundacji Viva!. To zwyczajne-niezwyczajne osoby: jak większość z nas pracują i mają obowiązki rodzinne, a jednocześnie pomagają bezdomnym zwierzakom, poświęcając im sporo czasu i energii.


GOTOWE DO ADOPCJI


W domu tymczasowym opiekunowie coraz lepiej poznają psa czy kota i wiedzą, kiedy jest gotowy do adopcji. Wtedy zaczynają szukać osób pasujących do temperamentu i wieku zwierzaka. Ludzie i zwierzęta mają tworzyć naprawdę dobrane pary.
Na witrynie adopciaki.pl publikowane są opisy zwierzaków i ich zdjęcia, a na fanpejdżach domów tymczasowych bieżące informacje z życia "tymczasów", o ich postępach np. potrafią już chodzić na smyczy, dobrze radzą sobie w warunkach miejskich, dogadują się z innymi zwierzakami.
Tymczasowi opiekunowie przeprowadzają także cały proces adopcyjny: dokładnie analizują ankiety adopcyjne, wybierają te najlepiej pasujące do konkretnego zwierzaka, organizują spotkania przedadopcyjne i wizyty w domach. Dzięki temu mogą przekonać się, czy warunki są rzeczywiście odpowiednie, a między chcącym zaadoptować człowiekiem i zwierzakiem wyzwala się dobra energia. Przydają się intuicja i umiejętność trafnej oceny psychologicznej.
Kiedy już wiadomo, że wszystko świetnie pasuje, podpisywana jest umowa adopcyjna i Adopciak jedzie DO DOMU. A dom tymczasowy może przyjąć do siebie następnego zwierzaka, czyli uratować kolejne psie czy kocie życie.


W DOMU!


Domy stałe dostają od programu Adopciaki.pl vouchery do weterynarza i behawiorysty oraz miesięczny zapas ustalonej przez dietetyka karmy. Mają też wsparcie domu tymczasowego i stały z nim kontakt. Nowi opiekunowie dają znać, co u nich słychać, przesyłają zdjęcia i filmy. Na ogół zwierzaki bardzo szybko przyzwyczajają się do nowego domu i przywiązują do nowych ludzi.


ADOPCIAKI.PL - TO DZIAŁA


Od września 2015 roku do marca 2018 roku pod opieką programu Adopciaki.pl znalazło się blisko 1400 psów i kotów, czyli mniej więcej pięć schronisk średniej wielkości. Tysiąc z nich ma już swoje domy na zawsze. Tysiąc szczęśliwych Adopciaków. A będzie ich coraz więcej.