AKTUALNOŚCI

01.09.2017

Na co przeznaczamy 100 tysięcy złotych.

Program Adopciaki.pl stawia sobie dwa podstawowe cele:

Cel 1 to stale zwiększać liczbę adoptowanych zwierzaków.
Cel 2 to utrzymać 100% skuteczność adopcji, czyli sprawić, żeby wszystkie adoptowane zwierzaki już na zawsze zostały w swoich stałych domach.

Co zatem robić, żeby decyzje o adopcji psów i kotów były mądre, przemyślane i odpowiedzialne?
Model działania zaproponowany przez Adopciaki.pl sprawdza się bardzo dobrze. Jako jedyny w Polsce, zapewnia szerokie wsparcie zarówno osobie, która decyduje się na adopcję, jak i zwierzęciu przeznaczonemu do adopcji. Zwierzaki są dobrze przygotowane do adopcji dzięki opiece w domach tymczasowych. Z kolei osoby chcące adoptować psa lub kota, są szczegółowo pytane o swoje potrzeby, oczekiwania i styl życia. Dzięki temu można dobrać pary nieomal idealne.

Na czym polega przygotowanie zwierzaków do adopcji?

Zwierzaki ze schroniska trafiają najpierw na co najmniej trzy tygodnie do domów tymczasowych, prowadzonych przez wolontariuszy Fundacji Viva! Dom tymczasowy to prywatny dom lub mieszkanie, w którym przygotowuje się bezdomne psy i koty do zamieszkania w domu docelowym.

Podczas pobytu "na tymczasie" wolontariusze dobrze poznają zwierzaka - oceniają jego zdrowie fizyczne i psychiczne, temperament i upodobania, a także diagnozują zachowania problemowe. To są przecież zwierzaki po trudnych doświadczeniach. Niektóre z nich całe dotychczasowe życie spędziły w schronisku i nie znają innego życia. Inne mają złe doświadczenia z ludźmi lub zostały porzucone. Mają prawo być lękliwe, wycofane, nieufne czy agresywne.

Zwierzęta znajdują się pod kontrolą lekarza weterynarii i są leczone, jeśli ich stan tego wymaga. Ustawia się im odpowiednią regularną dietę. Otrzymują też wsparcie behawiorystyczne. Wolontariusze prowadzący domy tymczasowe współpracują z dyplomowanymi przez COAPE Polska znawcami zachowań zwierząt. COAPE Polska to wiodącą w kraju i za granicą organizacja, zajmującą się szkoleniem w dziedzinie behawioryzmu zwierząt. Pod ich czujnym okiem opiekunowie z domów tymczasowych pracują nad trudnymi zachowaniami podopiecznych.

Jak poznajemy potrzeby, oczekiwania i styl życia osób chcących adoptować zwierzaka?

Proces adopcyjny dla przyszłego opiekuna rozpoczyna się od wypełnienia szczegółowej ankiety. Osoby rozważające adopcję psa lub kota są pytane o doświadczenie w opiece nad zwierzętami, warunki lokalowe, rodzinę i plany na jej powiększenie , zapewnienie opieki w okresie wakacyjnym. Przyszły opiekun sam widzi, z jakimi obowiązkami wiąże się adopcja zwierzęcia. Dzięki temu udaje uniknąć się impulsywnych decyzji, w wyniku których zwierzę z powrotem ląduje na ulicy np. z powodu wakacji lub pojawienia się nowego członka rodziny. W zależności od doświadczenia, warunków i oczekiwań przyszłego opiekuna doradca adopcyjny wskazuje takiego zwierzaka, który najlepiej wpasuje się w potrzeby i styl życia danej rodziny.

Jakie wsparcie otrzymuje nowy stały opiekun zwierzaka?

Zwierzak pojawia się w nowym miejscu z wyprawką: dobraną przez specjalistę karmą na pierwszy miesiąc, voucherami na wizytę u lekarza weterynarii i konsultację behawioralną. Nowy opiekun zwierzaka może w każdej chwili skontaktować się z jego opiekunem tymczasowym, żeby poradzić się w razie wątpliwości.
Środki uzyskane dzięki akcji "Pomóż Adopciakom razem z Purina" są przeznaczane na:

  • opiekę weterynaryjną i dietetyczną oraz wsparcie behawiorystyczne podczas pobytu w domu tymczasowym,
  • vouchery na wizyty u lekarza weterynarii i konsultacje behawioralne w domu stałym,
  • karmę podczas pobytu w domu tymczasowym oraz zapas karmy na pierwszy miesiąc w domu stałym,
  • pomoc doradców adopcyjnych.

Dotychczas pod skrzydła programu trafiło ponad 750 zwierząt: ponad 400 kotów i 350 psów. Nowe domy znalazło już prawie 600 zwierząt: ponad 350 kotów i ponad 200 psów. To tak, jakby zostały zaadoptowane wszystkie zwierzaki z dwóch średniej wielkości schronisk.

Realizacja programu Adopciaki.pl jest odzwierciedleniem celu firmy Purina, która od ponad 80 lat dąży do poprawy jakości życia zwierząt i ludzi, którzy je kochają.