AKTUALNOŚCI

23.01.2017

ADOPCIAKI PODSUMOWUJĄ 2016 ROK

Program Adopciaki.pl ruszył pod koniec 2015 roku, ale to rok 2016 był dla nas pełen wyzwań, które przerodziły się w sukces. Pod skrzydła programu trafiło 333 zwierząt: 127 psów i 206 kotów. 270 zwierząt znalazło nowe domy: 99 psów i 171 kotów. 


Z obserwacji różnych organizacji wynika, że wiele psich czy kocich zakupów i adopcji kończy się porzuceniem zwierzęcia, ponieważ nie spełniło ono oczekiwań opiekunów. W programie Adopciaki.pl nie odnotowaliśmy żadnego zwrotu z adopcji! Jest to wynik niespotykany w innych programach adopcyjnych. Nasz sukces zawdzięczamy przeszkolonym przez Stowarzyszenie COAPE domom tymczasowym, w których przed adopcją mieszkają wszystkie zwierzęta. Wolontariusze poznają charakter zwierzęcia, jego predyspozycje, upodobania i stan zdrowia. Wszystko po to, aby znaleźć odpowiedniego opiekuna, który podoła na przykład psu, który uwielbia długie spacery, albo kotu, którego jedynym celem w życiu jest zabawa na klawiaturze komputera.

Każdy zwierzak w naszym programie ma swój profil na stronie www.adopciaki.pl. dzięki czemu można go wstępnie poznać i rozpocząć proces adopcyjny przez wypełnienie ankiety przedadopcyjnej.

Program Adopciaki.pl jako jedyny w Polsce zapewnia tak szerokie wsparcie zarówno osobie, która decyduje się na adopcję, jak i zwierzęciu przeznaczonemu do adopcji. Każdy zwierzak przebywający w domu tymczasowym badany jest przez lekarza weterynarii, odrobaczany, szczepiony i sterylizowany (o ile pozwala na to jego wiek). Obserwowany jest przez wolontariusza, który poznaje jego zachowania i w zależności od potrzeb wdraża indywidualnie przygotowany program socjalizacji. Każdemu zwierzęciu dobierana jest odpowiednia karma, zaspokajająca jego potrzeby energetyczne, zapewniająca zdrowie i smukłą sylwetkę. 


Nowy opiekun po pozytywnym zakończeniu procesu adopcyjnego i podpisaniu umowy adopcyjnej otrzymuje: wsparcie behawiorysty, wsparcie weterynaryjne, miesięczny zapas karmy firmy Purina dobrany indywidualnie dla danego zwierzęcia oraz możliwość stałego kontaktu z wolontariuszami domu tymczasowego, w którym przebywało zwierzę. Na rzecz zwierząt przygotowywanych do adopcji w programie Nestlé Purina przekazała około 2 ton karm klasy premium.

Ponadto w ramach internetowej akcji „Podaj łapę” za każde kliknięcie firma Nestlé Purina przekazywała 1 zł na program Adopciaki.pl. Na przestrzeni niespełna 3 tygodni zebrano 100 tys. kliknięć i taką kwotę dodatkowo otrzymała Fundacja „Viva! Akcja dla Zwierząt” na rozwijanie programu Adopciaki.pl.


W zeszłym roku wokół programu Adopciaki.pl zaczęła tworzyć się społeczność ludzi, którzy rozumieją zwierzęta, są empatyczni, pełni chęci pomocy i wsparcia, a jednocześnie aktywni i zaangażowani. Okazało się, że wśród znanych osób z mediów są takie, które w autentyczny sposób i bez rozgłosu od lat wspierały bezdomne zwierzaki, adoptując i wyciągając z tarapatów życiowych psy i koty. Agnieszka Woźniak-Starak, Magda Popławska, Tomasz Raczek, Marcin Szczygielski opowiedzieli nam o swoich zwierzęcych przyjaciołach i ich trudnych losach. Zdecydowali się też patronować Adopciakom i stać się ambasadorami programu. 

Słuchając opowieści mediowych gwiazd doszliśmy do wniosku, że każdy, kto opiekuje się adoptowanym, znalezionym lub przygarniętym z ulicy zwierzakiem może podzielić się historią najprawdziwszej przyjaźni na świecie. W każdej jest tyle pozytywnej energii! Trzeba ją rozprzestrzeniać! Ogłosiliśmy Konkurs Dobrane Pary. Na www.dobranepary.adopciaki.pl można opisać historię i przyjaźń ze swoim zwierzęcym przyjacielem.


Każda relacja to ciężka praca. Adopciaki wiedzą to dobrze. Na tę relację musi zapracować zarówno zwierzak, jak i człowiek. Zwierzaka musimy socjalizować, rozumieć jego zachowania, umieć do niego dotrzeć. Aby ułatwić budowanie relacji ze zwierzakami, na platformie www.adopciaki.pl udostępniamy wiele materiałów edukacyjnych z zakresu adopcji, właściwego żywienia i wychowania zwierząt domowych. Tutaj gromadzone są materiały przydatne wszystkim, którzy chcą poznać naturę swojego ukochanego czworonoga.

Adopciaki jako nowoczesne zwierzaki mają też swój profil na FB, gdzie każdy znajdzie coś wesołego, pouczającego i wzruszającego. To miejsce wymiany informacji, komentarzy i dyskusji adopciakowych opiekunów, a także publikacji ciekawych artykułów i wywiadów z promotorami zwierzęcych adopcji. Wokół profilu Adopciaki zgromadziła się w 2016 roku społeczność licząca blisko 16 tysięcy osób.

W 2016 roku świętowaliśmy pierwsze urodziny Adopciaków. Adopcinki odbyły się na początku września podczas wielkiej imprezy Dog Chow Zawody Latających Psów na Polu Mokotowskim. Zaczęliśmy od Urodzinowego Spaceru, który prowadzili Agnieszka Woźniak - Starak i Marcin Szczygielski. Dołączyło do nas ponad 200 osób wraz z psami: małymi, dużymi, kudłatymi i gładkowłosymi. Po spacerze zjedliśmy pyszny wegański tort, a czworonogi skosztowały smakołyków ufundowanych przez firmę Purina. W księdze pamiątkowej znalazło się wiele życzeń i miłych słów dla wszystkich zwierzaków szukających swoich domów.   


Spacery Adopciaków to wydarzenie, które zdobywa coraz więcej sympatyków. Do tej pory odbyły się 3 spacery na Polu Mokotowskm w Warszawie, które zgromadziły ponad 600 osób i psów. Celem wspólnego spaceru jest wyrażenie poparcia dla idei adopcji bezdomnych zwierząt i spotkanie osób o podobnych zainteresowaniach.

W trakcie wakacji wolontariusze programu Adopciaki przyłączyli się do promocji filmu „Sekretne życie zwierząt domowych”. Dzięki temu mogliśmy w całej Polsce spotykać się z dziećmi i młodzieżą, edukując w zakresie dietetyki zwierząt oraz uczyć podstawowych zasad postępowania z psami i kotami. W naszych spotkaniach udział wzięło ponad 2 tysiące osób!

Mamy nadzieję, że rok 2017 będzie jeszcze bardziej udany.


Joanna Urbanowicz

Zespół programu Adopciaki.pl