ŻYCIE Z ADOPCIAKIEM

18.05.2017

Największa obawa?

Obawy przedadopcyjne nie są niczym złym. To znak, że zależy nam na podjęciu właściwej i odpowiedzialnej decyzji. Zobaczcie, jakie wątpliwości towarzyszyły dobranym parom i jak sobie z nimi poradziły.

Jak długo ze mną będzie? Czy trzy psy w bloku to dobry pomysł? No i co zrobić ze zwierzakiem w trakcie wyjazdu? To tylko część wątpliwości, jakie pojawiają się wśród przyszłych opiekunów, zanim zdecydują się na adopcję. Wszystkie obawy są oznaką chęci podjęcia odpowiedzialnego i prawidłowego wyboru. Kiedy się pojawią, warto na spokojnie się nad nimi zastanowić, zamiast kierować się opiniami innych osób lub chwilowym impulsem. Program adopciaki.pl wspiera i pomaga w odpowiedzialnych adopcjach i rozwiewaniu obaw, jednak ostateczna decyzja zależy tylko od Ciebie. Zobacz, jak z obawami przedadopcyjnymi poradziły sobie bohaterki naszego krótkiego filmu.

https://www.youtube.com/watch?v=EuTC4vugRtM&t=7s

Większość obaw przedadopcyjnych wynika z braku wiedzy. Żeby się ich pozbyć, warto skorzystać z pomocy i wiedzy osób doświadczonych.

Elżbieta Bazgier Behawiorystka COAPE

Ludzie przeważnie odczuwają lęk przed nieznanym, a wzięcie psa ze schroniska może się okazać wielką niespodzianką. Wygląd często daje mylne informacje. Dlatego zanim zdecydujemy się na adopcję psiaka, który zza krat podbił nasze serce, poznajmy go bliżej. Zbierzmy dostępne informacje o nim, porozmawiajmy z wolontariuszami, którzy go znają, weźmy go na spacer, sprawdźmy, jak zareaguje na nasze dziecko. Jeśli jest to pies rasowy, poczytajmy o cechach tej rasy. Powiedzmy też o naszych oczekiwaniach wobec nowego członka rodziny osobie doświadczonej, np. opiekunowi zwierzaka. Takie rady mogą być bardzo pomocne.

Przed adopcją każdy powinien odpowiedzieć sobie na kilka pytań, a raczej pomyśleć o tym, jaki tryb życia prowadzi. Dzięki temu większość wątpliwości zostanie rozwiana od razu!

A. Woźniak-Starak

Większość wątpliwości adopcyjnych dotyczy nie zwierząt, a ludzi. To my, jako przyszli opiekunowie, musimy odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań. Dopiero uświadamiając sobie to, jaki tryb życia prowadzimy, znajdziemy odpowiedź na pytanie: „Czy będę dobrym opiekunem dla tego zwierzaka?”. Trzeba pamiętać, żeby przy wyborze pupila nie kierować się jego wyglądem, a naszymi codziennymi obowiązkami i przyzwyczajeniami. Dzięki takiemu podejściu nawet największe obawy przedadopcyjne staną się błahostką.