ŻYCIE Z ADOPCIAKIEM

16.05.2017

KIEDY ZAGINIE PIES

Kiedy zaginie Twój pies:

  1. Powiadom straż miejską, policję (w wypadku kradzieży) lub okoliczne schroniska.
  2. Przekaż służbom opis psa: wygląd, płeć, znaki szczególne, tatuaż lub chip oraz informacje o miejscu i godzinie zaginięcia.
  3. Przygotuj i rozklej ogłoszenia ze zdjęciem psa.
  4. Zaangażuj swoich znajomych i sąsiadów, powiadom media (radio, regionalną telewizję, gazety lokalne, portale społecznościowe np. facebook – poproś o udostępnianie), strony internetowe np.:

http://www.dogomania.pl/forum/forumdisplay.php?f=108

http://zaginionepsy.waw.pl/index.php?sid=f53a7d24ab40c22462ad3ef164172a2f

http://www.4lapy.pl/

http://ogloszenia.4lapy.info/

http://www.petworld.pl/zaginione.html


Pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

  • Pies często wraca w miejsce, w którym widział po raz ostatni swojego właściciela. Pozostań chwilę w miejscu, gdzie zgubił się psiak i spróbuj go nawoływać. Jeżeli to nie pomoże, wróć do domu tą samą trasą, którą z reguły chodzisz z psem na spacer. Pytaj o psa napotkane osoby, poproś o pomoc osoby spacerujące z psami w tamtej okolicy, zostawiając im swój numer telefonu.
  • Przygotuj ogłoszenia zawierające istotne informacje o psie, najlepiej z jego zdjęciem. Opisz wygląd psa, płeć, znaki szczególne, wspomnij o tatuażu lub chipie, jeśli pies go posiada. Podaj numer telefonu. Wyznacz nagrodę za pomoc w odnalezieniu. Ogłoszenia umieść tam, gdzie pies zaginął, w możliwie wielu lecznicach weterynaryjnych, sklepach zoologicznych, skrzynkach pocztowych, tablicach informacyjnych itp. Jeśli pies jest w trakcie leczenia lub jest alergikiem, warto o tym napisać w ogłoszeniu.
  • Poszukuj psa w okolicy nie tylko w dzień, ale i w nocy. W kieszeni miej przygotowane silnie pachnące smakołyki, na wypadek, gdyby pies był mocno wystraszony i nie od razu chciał podejść.
  • Jeżeli posiadasz psa z chipem, zarejestruj go jak najszybciej w ogólnopolskich/międzynarodowych bazach danych. Dzięki temu osoba, która odnajdzie psa i odczyta numer chipu u weterynarza, będzie w stanie namierzyć właściciela psa – pamiętaj, że niezarejestrowany numer nic nie da.

Najpopularniejsze bazy danych psów zachipowanych:

www.safe-animal.eu

www.idpet.info

www.identyfikacja.pl

www.europetnet.com

www.indexel.com.pl

PETMAXX

  • Nie ograniczaj poszukiwań do najbliższej okolicy. Wystraszony pies może przemieścić się nawet kilkadziesiąt kilometrów.