WYCHOWANIE I PSYCHOLOGIA

16.05.2017

KOT OSWAJA I OZNACZA TERYTORIUM

Na początku wyznacz kotu jeden pokój z legowiskiem, miskami do jedzenia, drapakiem i kuwetą. Po kilku dniach kot powinien oswoić się z nową sytuacją i będzie mógł zacząć poznawać pozostałe pomieszczenia i otoczenie domu. 

Zadbaj o kilka spraw, które pomogą kotu w adaptacji do nowego otoczenia. Umieść transporter z kotem w wyznaczonym wcześniej pomieszczeniu w osłoniętym kącie i poczekaj, aż kot sam zdecyduje się wyjść. Nie powinieneś brać kota na ręce i na siłę oprowadzać go po nowym domu. Jeżeli poczekasz cierpliwie i dasz kotu swobodę w poznawaniu terytorium, nie wywrzesz na nim niepotrzebnej presji i sprawisz, że będzie czuł się bardziej pewny siebie. Podawaj kotu pokarm, który już zna, dzięki temu unikniemy problemów z trawieniem, wymiotów i zaparć. Jeżeli planujesz wprowadzić nową karmę, powinieneś czynić to stopniowo. Zadbaj o to, by atmosfera w domu była spokojna. W okresie adaptacji kot nie potrzebuje dodatkowych wrażeń, których i tak ma już bardzo dużo. Nie narzucaj się swojemu kotu, ale też nie bądź wobec niego oschły. Jeżeli kot szuka Twojej bliskości, pozwól mu na to, jeżeli jednak nie chce kontaktu, zaakceptuj to.

Koty oznaczają swoje terytorium na trzy sposoby:

  • feromonami policzkowymi wspomniane już strefy bezpieczeństwa i komfortu,
  • potem z opuszek łap oraz wydzieliną okolic odbytu strefy alarmowe, w których spotkała ich jakaś przykrość i których należy unikać w przyszłości,
  • drapaniem, moczem lub kałem granice terytorium i miejsce, na którym jest obcy, „wrogi” zapach. 

Znaczenie zapachem jest więc pośrednią formą komunikacji, pozwalającą zostawić wiadomość o obecności kota na długo po tym, jak opuścił on oznaczone miejsce.


Kot zostawia swój zapach na różne sposoby:

  1. Pocierają głową i bokami pionowe elementy otoczenia - koty mają mnóstwo gruczołów na głowie, pyszczku, u podstawy ogona i na poduszkach łap, a gruczoły te wydzielają feromony – osobnicze substancje zapachowe. Koty często ocierają się policzkami i czołem o niektóre przedmioty w obrębie swojego terytorium. Znaczą w ten sposób miejsca, w których czują się bezpiecznie i dobrze, które uważają za swoje.
  2. Drapią pnie drzew, meble czy futryny - drapanie to zapachowy i jednocześnie wizualny ślad zostawiany przez koty w obrębie często przemierzanych korytarzy oraz w pobliżu miejsc snu i odpoczynku. Podobnie jak w przypadku znaczenia feromonami policzkowymi nie chodzi tu o jakiś specjalny komunikat dla innych kotów, ale raczej o oswojenie miejsca i wzięcie go niejako w posiadanie.
  3. Spryskują moczem pionowe elementy otoczenia - mocz zawiera informacje na temat wieku, płci, statusu seksualnego i zdrowia danego kota. Informacje te z łatwością odczytują inne koty. By oznaczyć moczem, kot odwraca się tyłem do obiektu, z uniesionym pionowo i drżącym ogonem, po czym wystrzykuje niewielką porcję moczu na wysokość około dziesięciu centymetrów nad podłożem. Wszystkie koty, samce i samice, kastrowane i niekastrowane, potrafią znaczyć terytorium moczem. Oznaczanie moczem ma miejsce na obrzeżach terytorium najbardziej narażonych na naruszenie przez intruza oraz w miejscach, gdzie kot poluje. W ten sposób informuje potencjalnych rywali o obecności kota, w nadziei, że nie zdecydują się na spotkanie i konfrontację oraz opuszczą zaznaczone terytorium. W ten sposób koty komunikują się także z innymi kotami. Taka komunikacja na odległość pozwala uniknąć konfrontacji. 
  4. Pozostawiają kał zawierający zapachowe wydzieliny gruczołów - koty znaczą terytorium także kałem, który w normalnej sytuacji mają zwyczaj zakopywać. Znacząc, zostawiają odchody na środku ścieżek czy korytarzy, które dzielą z innymi kotami, na przykład szlaków wiodących do jakiegoś obszaru łowieckiego. Znaczenie kałem w domu, podobnie jak znaczenia moczem, świadczy o przeżywanym przez zwierzę stresie czy sytuacji lękowej.


Andrzej i Olimpia Kłosińscy