PORADY ADOPCYJNE

16.05.2017

ZANIM ADOPTUJESZ PSA LUB KOTA

Decyzja o przyjęciu pod swój dach zwierzaka, adoptowanego czy kupionego, to wielka odpowiedzialność i zobowiązanie na kilka lub kilkanaście lat. Zanim zdecydujesz się zostać opiekunem psa lub kota, zadaj sobie kilka pytań: Czy jestem przygotowany na przyjęcie nowego domownika? Czy mogę zapewnić mu odpowiednie warunki? Czy będę mieć dla niego czas? Jakie są moje możliwości finansowe?

W programie Adopciaki.pl zależy na bardzo, żeby nasi podopieczni, często mający już za sobą trudne doświadczenia, znaleźli dom na zawsze. Dlatego proces adopcyjny rozpoczynamy od ankiety. Zapytamy Cię o Twoje doświadczenie w opiece nad zwierzętami. Czy w Twoim domu mieszkał już pies czy kot i co się stało ze zwierzakiem? Jakie są Twoim zdaniem najważniejsze zadania opiekuna? Jak duża jest Twoja rodzina i czy planujesz jej powiększenie? Wiele zwierząt traci dom, kiedy pojawia się w nim dziecko. Ważne będzie również, kto zaopiekuje się psem czy kotem podczas Twojego wyjazdu na wakacje. Przed adopcją warto zaplanować, jak będzie wyglądał Twój codzienny grafik, gdy w domu pojawi się zwierzę. Gdzie ustawisz jego posłanie czy kuwetę? Kto i w jakich godzinach będzie wychodził z psem na spacer? Wszystkie te pytania mają pomóc Ci w podjęciu decyzji oraz zminimalizować ryzyko nieudanej adopcji.

Przygarniając zwierzę musisz pamiętać o tym, że często ma ono za sobą trudne doświadczenia. Czasami jest to gwałtowna śmierć właściciela lub porzucenie. Niektóre zwierzęta urodziły się w schronisku i nigdy nie poznały życia w prawdziwym domu. Stałe zamknięcie w schronisku wywołuje u nich niewyobrażalny stres, który w znacznym stopniu wpływa na ich zachowanie i uniemożliwia poznanie prawdziwego charakteru. Tworzymy więc dla nich Domy Tymczasowe, gdzie przygotowują się do zamieszkania w mieszkaniu, do życia z rodziną w mieście. Zdarza się jednak, że dopiero po adopcji ujawniają się problemy z zachowaniem zwierzaka, np. posikiwanie w domu, lęk separacyjny. W takiej sytuacji nowy opiekun może skorzystać z porady behawiorysty lub skonsultować się z tymczasowym opiekunem zwierzaka.


Nowy domownik to także dodatkowy wydatek w budżecie rodzinnym. W programie Adopciaki.pl opiekun nie musi wpłacać żadnej, choćby symbolicznej, opłaty adopcyjnej. Co więcej, zwierzak pojawia się w nowym miejscu z wyprawką na start: dobraną przez specjalistę do spraw dietetyki weterynaryjnej karmą na pierwsze miesiące, voucherami na wizytę u lekarza weterynarii i konsultację behawioralną. Jednak po okresie adaptacyjnym pojawią się stałe wydatki na utrzymanie zwierzaka: koszty karmy, wizyty kontrolne u lekarza weterynarii, okresowe szczepienia, odrobaczanie, środki chroniące przed kleszczami. Jeśli dużo pracujesz, nie ma Cię w domu ponad 10 godzin dziennie, a nie możesz zabierać psa do pracy, warto skorzystać z usług tzw. dogsittera, który wyprowadzi psa podczas Twojej nieobecności.

Pamiętaj też, aby podczas wyboru zwierzaka zwracać uwagę nie tylko na jego wygląd, ale przede wszystkim na charakter. To bardzo ważne, żeby znaleźć zwierzę pasujące do Twojego stylu życia. Jeśli jesteś osobą, która najlepiej czuje się w domu na kanapie z kubkiem herbaty i książką, nie adoptuj aktywnego psa w typie np. Jacka Russella. Kot indywidualista nie będzie z kolei dobrym wyborem dla rodziny z małym dzieckiem, które będzie próbowało przytulać zwierzaka i ciągnąć za ogon.

Odpowiedzialna adopcja odmieni Twoje życie na lepsze! Skorzystaj przy tym z pomocy i porad specjalistów - dzięki temu proces adopcyjny będzie bezpieczny i komfortowy.

Elżbieta Malczyk