ZDROWIE

01.05.2017

Pies - zdobywca jedzenia

Jak podawać psu jedzenie?

Dla właściciela najlepszym sposobem podawania psu jedzenia jest miska – wygodne naczynie, łatwe do utrzymania w czystości. Jeśli jednak pies dostaje w ten sposób jedzenie (podanie miski raz lub dwa razy dziennie, co zajmuje najwyżej kilka minut), nie zaspokaja to jego naturalnej potrzeby aktywności i eksploracji przy zdobywaniu pożywienia. Podając posiłki w bardziej kreatywny sposób, możemy lepiej stymulować psa.

Utrudnij psu zdobycie przysmaków!

Zabawkę typu KONG wypełniamy granulkami suchej karmy lub psimi ciasteczkami i dajemy ją psu. Pies musi poruszać zabawkę łapami lub nosem, żeby wypadła z niej karma, i to w niewielkiej ilości. Gdy już każda drobinka zostanie zjedzona, znikają głód i frustracja, a doświadczenie takiego sposobu jedzenia jest dla psa pozytywne. Większość psów nie ustaje w zabawie, dopóki słyszy wewnątrz zabawki grzechoczącą karmę. Psy, które mają zwyczaj jedzenia wielu przekąsek w ciągu dnia, będą chętniej jeść, jeśli będziemy je karmić na wiele różnych sposobów. Prawdopodobnie sprawi im radość na przykład poszukiwanie suchej karmy w mieszkaniu czy ogródku.

Podawanie pokarmu a polepszenie jakości życia psa

U niektórych psów występuje większe ryzyko problemów gastrycznych, jeśli karmione są większą ilością karmy raz lub dwa razy dziennie. Podzielenie dziennej porcji na kilka mniejszych może przynieść korzyści zdrowotne. Nie wszystkie psy mogą cieszyć się aktywnością bez smyczy, czy nawet ćwiczeniami na smyczy, zwłaszcza te starsze, niedołężne lub będące w trakcie rekonwalescencji po zabiegu. Nie są wówczas w stanie lub nie powinny być zbyt aktywne fizycznie, a jednocześnie ich psychiczne potrzeby pozostają bez zmian. Poświęcenie większej uwagi temu, jak podawany jest pokarm takiemu psu, może pozytywnie wpłynąć na jego stan emocjonalny i polepszyć jakość jego życia, a w przypadkach rekonwalescentów często przyspieszyć proces zdrowienia.