ŻYWIENIE I PIELĘGNACJA

17.05.2017

JAK DOBRAĆ GRYZAK?

Gryzienie i żucie

Szczeniaki i młode psy często gryzą dlatego, że zmieniają zęby z mlecznych na stałe. Nawet, gdy cały garnitur zębów jest już wymieniony (co następuje w 7 miesiącu życia), nowe zęby wciąż rosną i osadzają się w zębodołach, dając uczucie swędzenia czy rozpierania. Aby złagodzić to uczucie, pies gryzie praktycznie wszystko, co popadnie. Jeśli nie chcemy, by jego ofiarą padły wizytowe buty czy pilot do telewizora, należy usunąć je z zasięgu psa i dać mu w zamian gryzaki lub zabawki służące do gryzienia. 

Psy dorosłe możemy zajmować gryzieniem, kiedy mają zostać same w domu lub kiedy mamy dla nich mniej czasu. Niektóre psy gryzą mocniej i intensywniej niż inne, wtedy trzeba wybrać im mocniejsze zabawki, których nie mogą rozgryźć na kawałki i połknąć. Małe psy zadowolą się miękkim pluszakiem, który mogą żuć zasypiając w legowisku. 

Do gryzienia i żucia nadają się bawełniane sznury, wykonany z solidnego kauczuku kong, który można wypełnić pysznym pasztetem, "kości" z prasowanej skóry oraz wszelkiego rodzaju popularne gryzaki-przekąski. Część z tych gryzaków dodatkowo czyści zęby psa, co jest ważne szczególnie dla psów ze skłonnością do odkładania się kamienia nazębnego.

Okres ząbkowania

W okresie ząbkowania (występuje w różnym czasie przed ukończeniem drugiego roku życia, w zależności od rasy) Twój pies będzie musiał zaspokoić silną potrzebę żucia. Jeśli nie dostarczysz mu odpowiednich do tego akcesoriów np. specjalnych pałeczek do żucia lub wytrzymałych zabawek z różnych materiałów, pies sam znajdzie sobie coś innego np. Twoje nowe buty, walizkę na laptopa lub podręcznik szkolny dziecka. W takim przypadku krzyczenie na psa nie ma sensu, możesz winić tylko siebie za to, że zostawiłeś takie przedmioty w zasięgu szczenięcia i nie zapewniłeś mu odpowiednich alternatyw! 

Gryzaki to zabawki i smakołyki, które pies może długo gryźć i żuć. W sklepach zoologicznych znajdziemy sztuczne gryzaki: mogą to być np. sznury, zabawki z tworzywa sztucznego zaprojektowane tak, by pies mógł je bezpiecznie gryźć. W sprzedaży są też gryzaki naturalne np. kości ze sprasowanej skóry, uszy, żwacze i wiele innych. Gryzaki naturalne cieszą się zwykle ogromnym zainteresowaniem psa ze względu na silny zapach. Eksperymentuj z różnymi rodzajami gryzaków, by sprawdzić, które z nich preferuje Twój pies. 

Zawsze pilnuj psa zajmującego się jadalnym gryzakiem. Czasami piesek może odgryźć duży kawałek i próbować go połknąć, wcześniej nie przeżuwszy odpowiednio długo. I uwaga, niektóre psy wydają się nigdy nie wyrastać z okresu ząbkowania - chętnie żują przedmioty przez całe swoje życie. Nie jest to problem, jeśli tylko możesz zapewnić psu odpowiednie gryzaki, dające zajęcie jego szczękom!


Andrzej i Olimpia Kłosińscy