WYCHOWANIE I PSYCHOLOGIA

16.05.2017

ZABAWY Z PSEM

Ulubione zabawy terierów

Teriery zwykle kochają zabawę piszczącymi zabawkami - ich odgłos przypomina im pisk atakowanego gryzonia. To makabryczne, ale dla psów niezwykle zabawne! Teriery mają silne szczęki i zęby, mogą więc przegryźć zabawkę i wyciągnąć z niej piszczący aparat. Zdarzały się przypadki psów połykających piszczącą część. Sprawdzaj więc regularnie psie zabawki - jeśli dostrzeżesz uszkodzenia, wymieniaj je na nowe. 

Nieustępliwe teriery uwielbiają również zabawki do przeciągania, na przykład liny, czasem z przyczepionymi piłkami. Jednak do takich zabaw podchodź rozsądnie. Dzieci nie powinny bawić się z psami w ten sposób, ponieważ nadmiernie pobudzony pies może przypadkiem zamiast liny chwycić zębami rękę dziecka. Nie unoś w powietrzu psa trzymającego linę w zębach, wprawdzie niektóre psy to uwielbiają, ale może to uszkodzić ich szczęki.

Zabawa w przeciąganie

Prototypem zabawy w przeciąganie jest wspólne rozszarpywanie zdobyczy przez wilki czy dzikie psy. Wbrew niektórym poglądom takie rozszarpywanie nie ma nic wspólnego z agresją czy walką między osobnikami, przeciwnie - jest wyrazem ścisłego współdziałania członków sfory. Nawet, jeżeli psy warczą, jest to wyraz radosnego podniecenia, a nie złości skierowanej do opiekuna. 

W tego typu zabawach należy jednak uważać, jeśli mamy do czynienia z psem, który nie nauczył się kontrolowanego gryzienia ludzkich rąk lub ma skłonność do agresji. Jeśli zdarzy się, że pies gryzie nasze ręce, należy zabawę natychmiast przerwać i powrócić do niej po chwili, kiedy pies ochłonie z emocji. 

Do przeciągania nadają się wszelkiego rodzaju sznury bawełniane, ringi z twardej gumy, piłki na sznurku, skórzane lub z tkaniny, "przeciągacze" wypełnione miękką anilaną lub innego rodzaju tworzywem, a dla małych psów wszelkiego rodzaju pluszowe zabawki.


Jak bawić się z retrieverami i spanielami?

Retrievery i spaniele lubią miękkie zabawki, które mogą obnosić po domu w zębach i ofiarowywać członkom rodziny i gościom jako prezenty - zwykle niezbyt mile widziane, bo ociekające śliną, ale przecież liczą się intencje!

Generalnie nie przeżuwają tych zabawek, podobnie jak pies myśliwski nie żułby bażanta niesionego swemu panu, ale zawsze mogą zdarzyć się wyjątki.

Zabawki uwielbiane przez małe psy

Psy ras miniaturowych również lubią miękkie zabawki. Gdy nie ma właściciela będącego źródłem pieszczot, wiele psów przytula się do ulubionej maskotki. Zwracaj uwagę, by dawać psom zabawki wyprodukowane specjalnie dla nich. Nie dawaj psu zabawek, które mają drobne części - pies może je oderwać i połknąć. Jest to szczególnie ważne w przypadku ząbkujących szczeniąt. Nieodpowiednie zabawki to pluszaki wypełnione małymi kuleczkami lub z plastikowymi elementami np. oczami. Nie dajemy psom plastikowych zabawek dla dzieci - psiak może je rozgryźć i zrobić sobie krzywdę ostrymi odłamkami.

Nie zabraniaj psu kopać w ogródku. Wyznacz przestrzeń!

Niektóre psy uwielbiają kopać. Szczególnie teriery kochają przekopywać ogródki - mają to we krwi! Zamiast godzić się z faktem, że ogródek wygląda jak miejsce intensywnych wykopalisk archeologicznych, lepiej wyznaczyć jego fragment, gdzie psu nie tylko będzie wolno kopać, ale będzie też za to chwalony i nagradzany! Możesz wybrać kąt ogrodu i przekopać go ku radości pupila lub zbudować specjalną piaskownicę dla psa. Niezależnie od opcji, którą wybierzesz, zachęcaj psa do kopania w wyznaczonym miejscu zamiast w kwiatowych rabatkach, zakopuj tam jego ulubione zabawki i zachęcaj psa do ich szukania. Piesek szybko zacznie kopać i będzie tym zachwycony. 

Uwaga, piaskownice dla dzieci powinny być przykrywane, bo pies pomyśli, że w tym miejscu również może kopać.

Nie wyrzucaj starych śpiworów!

Stare śpiwory też mogą dostarczyć sporo zabawy. Ukryj w śpiworze pachnące smakołyki, zwiń luźno śpiwór i zobacz, ile czasu zajmie psu rozwinięcie śpiwora i dostanie się do przysmaku. Teriery uwielbiają spać w takich norkach, więc nigdy nie wyrzucaj starego śpiwora - przyda się jako domek dla psa!


Andrzej i Olimpia Kłosińscy