WYCHOWANIE I PSYCHOLOGIA

16.05.2017

TERYTORIUM KOTA - WAŻNE ZASADY

Kot zawsze samodzielnie wyznacza swoje terytorium - nie ma dla niego znaczenia, czy mieszka na wsi czy w mieście. To może być jeden pokój, ale także spory kawałek okolicy. Opiekun, dbając o bezpieczeństwo kota i biorąc pod uwagę potrzeby domowników, powinien respektować ustanowiony porządek. Wszelkie zmiany mogą wywołać zaburzenia w zachowaniu pupila.

Kot będzie się czuł dobrze w naszym domu, jeśli zapewnimy mu odpowiednio zorganizowane strefy.

Strefa karmienia

Miseczka nie powinna znajdować się w pobliżu kuwety. Nie ustawiajmy jej też w pomieszczeniu, gdzie z reguły jadamy, gdyż resztki z posiłków nie są zdrowe dla kota i mogą spowodować problemy trawienne albo nadwagę.

Strefa odosobnienia

Kot lubi odpoczywać w miejscach przytulnych, ciepłych i dobrze nasłonecznionych np. w pobliżu okna, kominka czy kaloryfera. Najlepiej umieścić jego legowisko w pobliżu takich ciepłych miejsc. Zadbajmy też o to, by strefa odpoczynku znajdowała się w miejscu spokojnym, ale nie odosobnionym. Kot lubi przebywać blisko ludzi i obserwować, co dzieje się dookoła.


Strefa sanitarna

Kot powinien mieć stały dostęp do kuwety. Kuweta powinna być umieszczona z daleka od misek i pokarmu kota, w odosobnionym, rzadko uczęszczanym przez domowników miejscu np. w łazience.

Strefa aktywności i zabawy

Strefa aktywności i zabawy to miejsce, gdzie kot poluje, bawi się i kontaktuje ze znanymi mu ludźmi i zwierzętami. Jest to największa strefa spośród wszystkich. Kot powinien móc bawić się, urządzać gonitwy, wspinaczki i w każdej chwili skorzystać z kryjówki. Jeżeli jest kotem niewychodzącym, korzysta wtedy najczęściej z półek, blatów, stolików, foteli i krzeseł. Dla kota mieszkającego w domu jednorodzinnym z ogrodem jest to zwykle ogród lub podwórze z przylegającą do niego okolicą.

Powinniśmy zadbać również o to, by kot w każdej chwili mógł swobodnie korzystać z korytarzy łączących wszystkie strefy jego terytorium. Dlatego warto urządzić dom w taki sposób, by zorganizować kotu różne półki, tunele, hamaki, drapaki czy drabinki, umożliwiające swobodne przemieszczanie się. Możemy skorzystać z gotowych propozycji lub przygotować coś według własnego pomysłu. Jeżeli nie jesteśmy pewni, w jaki sposób urządzić dom dla kota, możemy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego specjalisty np. behawiorysty COAPE.

www.behawioryscicoape.pl


Andrzej i Olimpia Kłosińscy