WYCHOWANIE I PSYCHOLOGIA

16.05.2017

SPACERY, SPACERY, SPACERY!

Spacer jest bardzo ważną częścią życia psa. Niestety właściciele psów często ograniczają spacer do przejścia się z psem na krótkiej smyczy codziennie tą samą trasą. Pies musi iść przy nodze i przejść, najlepiej bez zatrzymywania się, wyznaczoną przez właściciela trasę. I codziennie to samo. Dla psa to stanowczo za mało. 

Pies musi eksplorować, węszyć, poznawać nowe zapachy, inne psy, zwierzęta i ludzi. Po prostu cieszyć się życiem. Spacer spacerowi nierówny. Jak zapewnić psu spacer, który będzie dla niego wielką przygodą, a jednocześnie da mu odpowiednią dawkę wysiłku fizycznego i stymulacji umysłowej? 

Spacer atrakcyjny to taki, podczas którego dużo się dzieje. Pozwalając psu węszyć, dajesz mu możliwość zapoznania się z zapachem, przeanalizowania, czy już wąchał to miejsce, oceny, czy jest to zapach przyjemny, neutralny czy nieprzyjemny. Węszenie angażuje całego psa, dostarczając mu niezbędnych do życia i dobrego zdrowia nowych bodźców. Pozwól psu węszyć, ile chce. Zwiedzajcie zakamarki. Nie ograniczaj mu świata. Poznawajcie nowe miejsca, rzeczy, ludzi, sytuacje, a przede wszystkim psy. 

Staraj się zabierać psa w nowe, nieznane i ciekawe miejsca. Może być to park, polana, las lub specjalny park dla psów. Nie unikaj również zabierania psa na spacer w mieście - niech oswoi się z ruchem ulicznym i z tłumem ludzi np. na targowisku. Zrezygnuj natomiast z publicznych imprez, bo zbyt głośna muzyka i mocne basy mogą spowodować uszkodzenie słuchu psa i mocno go wystraszyć.

Zapewnij psu odpowiednią dawkę ruchu, dopasowaną do jego wieku, rasy, wielkości i stanu zdrowia. Innej dawki codziennej aktywności potrzebuje west, a innej owczarek niemiecki. W międzyczasie przećwicz z psem kilka poleceń posłuszeństwa, korzystając z rozproszeń ćwicz skupianie uwagi na sobie. 

Zadbaj o to, by pies podczas spaceru był aktywny. Jeżeli to możliwe, pozwól mu pobiegać swobodnie, a jeśli to lubi - pozwól wejść do wody. Szczęśliwy pies to taki, który czasem bywa brudny:-) Skup na nim uwagę, spraw, żeby był to tylko jego czas z Tobą, na który czeka i który sprawia mu ogromną frajdę.

Po powrocie zapewnij psu spokój. Pozwól mu odpocząć i zregenerować siły.


Andrzej i Olimpia Kłosińscy