ŻYWIENIE I PIELĘGNACJA

16.05.2017

TRANSPORTERY DLA KOTÓW

Rodzaje transporterów dla kotów:

  1. Kosze wiklinowe – niezbyt wygodne, bo są ciężkie i mają nieodpowiedni kształt. Przewiewne, przeciekają podczas deszczu, a w zimie kotu może być w koszu za zimno. Kosze wiklinowe trudno utrzymać w czystości.
  2. Torby do noszenia kotów – sprawdzają się tylko podczas krótkich podróży, przy dłuższych nie są odpowiednie. Zrobione z miękkiego materiału, nie chronią kota podczas podróży np. pociągiem. Powinna być zamykana - z torby z otworem na głowę kot może uciec.
  3. Plastikowe transportery – są najlepszym rozwiązaniem. Łatwo je czyścić, są zrobione ze sztywnego, solidnego materiału, można je w zimie ocieplić i nie przeciekają w czasie deszczy (z wyjątkiem modeli z otwieranymi sufitowymi drzwiczkami). Dostępne są w różnorakie modele oraz rozmiary. Jest trwalszy od innych transporterów i posiada solidne drzwiczki, zabezpieczające przed ucieczką pupila.

Jak przyzwyczaić kota do transportera

Przygotuj transporter tak, by wyglądał jak w czasie podróży (wyściel go kocykiem lub ręcznikiem). Postaw transporter w łatwo dostępnym miejscu i nie ingeruj w zapoznawanie się kota z nowym miejscem. Jeżeli będzie się to odbywało w spokojnej, bezpiecznej atmosferze, a kot będzie miał stały dostęp do transportera, w przyszłości nie będzie czymś dziwnym, powodującym niepotrzebny stres. Nigdy nie zmuszaj kota do wejścia do środka i nie stawiaj transportera koło niego. Może to wywołać niechęć do zamykanych przedmiotów i bardzo utrudnić naukę spokojnego przebywania w środku. Jeżeli chcesz zachęcić kota do wejścia do transportera, co jakiś czas podrzucaj mu do środka smakołyk i inicjuj zabawy w pobliżu transportera np. myszką na sznurku czy wędką. Jeżeli masz dzieci, zwróć im uwagę, żeby nie niepokoiły kota, kiedy przebywa w pobliżu transportera lub w jego wnętrzu. Ty również zapewnij kotu spokój, nie wyciągaj go na siłę. Możesz nakryć transporter kocykiem – koty uwielbiają różnorakie budki. Kiedy kot po pewnym czasie zaakceptuje transporter i będzie chętnie w nim przebywał, możesz go na chwilę zamknąć i przenieść do innego pokoju. Kot zobaczy, że taka podróż nie musi być niekomfortowa i nie zawsze kończy się wizytą u lekarza weterynarii. Stopniowo przyzwyczajaj kota do dłuższych podróży, pamiętając, że każda podróż stresuje Twojego pupila. Jeżeli posiadasz opornego kota, który nie akceptuje transportera, najlepiej skontaktuj się z wykwalifikowanym specjalistą np. www.behawioryscicoape.pl.


Andrzej i Olimpia Kłosińscy