ŻYWIENIE I PIELĘGNACJA

16.05.2017

KOCIE AKCESORIA, CZYLI MEBLE, LEGOWISKA I DRAPAKI

Kocie meble

Wybór jest ogromny. Można zakupić hamaki, mosty, tunele, biblioteczki ze schodkami dla kota, stoły z tunelami, półki, drapaki, fotele z kryjówkami dla kotów czy spiralne przejścia montowane na kolumnach. Można także wykazać się własną pomysłowością i tanim kosztem zapewnić kotu dobrą zabawę np. ułożyć wieżę z kartonów i powycinać w nich wejścia, by kot mógł się wspinać i chować.

Legowiska

Tu także oferta rynkowa jest bardzo bogata:

  • Poduszka – jest wygodna, można wybierać spośród wielu różnych kolorów, ale przykleja się do niej sierść, więc trzeba ją często prać lub czyścić.
  • Materiałowy materacyk/materiałowe legowisko – najczęściej jest to gąbka powleczona tkaniną - plusem jest to, że można zdjąć materiał i uprać bez konieczności prania całego legowiska.
  • Wiklinowy kosz/wiklinowe legowisko – bardzo ładne, zrobione z naturalnego surowca; należy wyścielić poduszką lub kocykiem, które od czasu do czasu trzeba prać.
  • Koce ze sztucznego materiału – łatwo się je czyści, można położyć je w dowolnym miejscu, tam, gdzie gdzie kot lubi spać np. na łóżku.
  • Domki – są estetyczne i wygodne, jednak często koty nie lubią spać w takich domkach, ponieważ w zbyt osłoniętej przestrzeni nie czują się komfortowo.
  • Legowisko wykonane własnoręcznie - wystarczy pudełko i kocyk lub ręcznik.

Koty mają różne preferencje, jeśli chodzi o umiejscowienie czy fakturę legowiska. Jedne lubią odpoczywać w miejscach eksponowanych, inne szukają spokoju i miejsca osłoniętego. Niektóre koty wolą spać na miękkich, puchatych legowiskach, inne zaś preferują płaskie materacyki, które są twardsze.

Drapaki

Drapanie kotów służy znakowaniu wizualnemu - jest jednym ze sposobów okazania emocji np. ekscytacji powrotem opiekuna czy frustracji lub stresu. Drapanie służy również rozciąganiu i napinaniu mięśni. Aby zapobiec podrapaniu mebli przez kota, należy zapewnić mu miejsca do drapania – tzw. drapaki. W ofercie rynkowej jest kilka rodzajów drapaków.

W domu powinien być przynajmniej jeden drapak. Jeżeli chcesz dobrać odpowiednie miejsce do drapania, musisz zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Pierwsza z nich to powierzchnia drapania. Większość kotów wybiera do drapania powierzchnie pionowe np. oparcia krzeseł czy drzwi. Dlatego dobrze sprawdza się drapak-słupek lub kocie drzewko. Wybierz drapak stabilny, który nie będzie się chwiał odstręczając kota. Pomyśl również o jego odpowiednim umocowaniu - przecież kot będzie po nim skakał i się wspinał. Kolejna kwestia do rozważenia to materiał, z jakiego wykonany jest drapak. Najlepiej sprawdzają się tworzywa, w które łatwo wbić pazurki i z których potem je łatwo wyciągnąć np. sizal czy tektura falista. Można też jako drapaki wykorzystać wykładzinę lub korę czy drewno. Warto zastanowić się również nad kształtem drapaka. Jedne koty lubią płaskie drapaki, inne z kolei drapaki okrągłe, które można objąć łapkami. 

Drapak musi być umieszczony w odpowiednim miejscu. Kot powinien mieć do niego swobodny dostęp i móc z niego obserwować, co dzieje się w jego otoczeniu. Niektórzy nie polecają tworzyć drapaków z materiałów, które występują już w domu, ponieważ kot może wówczas drapać również te powierzchnie, które są częścią mebli. Najważniejsze to dostosować drapak do potrzeb kota.


Inne akcesoria

Na rynku można znaleźć wiele akcesoriów, które umilą życie zarówno Tobie, jak i Twojemu kotu. Bardzo pomysłowe są np. zabawki interaktywne, które pomagają zaspokoić naturalne kocie instynkty. Uważaj jednak na akcesoria niezgodne z naturą kota np. zestaw mebelków, na który składają się kuweta, miska i legowisko z drapakiem. Wiadomo, że kocia miseczka nie powinna znajdować się obok kuwety, a terytorium kota nie może ograniczać się do narzuconej przez człowieka małej powierzchni mebla. Wybieraj gadżety i akcesoria mądrze. Zawsze możesz skorzystać z pomocy wykwalifikowanego specjalisty.


Andrzej i Olimpia Kłosińscy