WYCHOWANIE I PSYCHOLOGIA

16.05.2017

Domowe zabawy z psem

Rodzaje domowych zabaw

Codzienną domową rutynę warto urozmaicać przez wprowadzanie elementów szkolenia. Możesz na przykład nauczyć psa przynoszenia miski w porze posiłku (tylko miski plastikowej lub metalowej, nie glinianych czy porcelanowych). To świetne rozwiązanie – pies zrobi coś za Ciebie! Jak w każdym ćwiczeniu rozłóż zadanie na kilka etapów:

  • zachęć psa do trzymania miski w pysku przez sekundę,
  • użyj klikera i nagródź psa (jeśli nie używasz klikera, po prostu pochwal i daj nagrodę,), następnie stopniowo nagradzaj psa za coraz dłuższe trzymanie miski,
  • gdy pies już wie, czego od niego oczekujesz, wprowadź komendę np. „miska”,
  • gdy pies już chętnie trzyma miskę w pysku przez 10 sekund bez wypuszczania jej, połóż miskę na podłodze i powiedz „miska”, zachęcając psa do jej podniesienia,
  • pozwól psu trzymać miskę przez kilka sekund, pochwal go i nagródź,
  • po kilku kolejnych sesjach ćwiczeń pracuj nad coraz większą odległością, w jakiej będziesz stawiać miskę i długością trzymania jej w pysku przez psa (do 10 sekund), zanim nagrodzisz psa,
  • postaw miskę na półce w otwartej szafce w kuchni tak, by znajdowała się w zasięgu psa (najpierw upewnij się, że w tej szafce nie ma niczego tłukącego się lub niebezpiecznego dla psa) i wypowiedz komendę „miska”,
  • gdy pies bardzo dobrze sobie radzi na tym etapie, zamknij szafkę i wypowiedz komendę. Pies powinien otworzyć drzwiczki szafki. Na początku może mu to zająć dłuższą chwilę, ale na pewno z czasem będzie sobie radził szybciej wiedząc, że dostanie za to nagrodę. Gdy pies przynosi Ci już miskę i trzyma ją w pysku, zanim jej nie odbierzesz, nagrodą będzie posiłek – ogromna motywacja dla każdego psa!

Ukłon i kręcenie się w kółko

Możesz również nauczyć psa ukłonu lub kręcenia się w kółko - w zamian za posiłek. W przypadku ukłonu po prostu czekaj, aż pies wykona go sam przy dowolnej okazji. Jeśli masz kliker, kliknij lub po prostu pochwal go i daj nagrodę. Będzie pewnie trochę zdziwiony, dlaczego tak się cieszysz, ale jeśli będziesz tak postępował za każdym razem, gdy pies wykona ukłon i wprowadzisz komendę „ukłoń się”, pies szybko zrozumie, na czym polega nowa zabawa. Po pewnej liczbie powtórzeń w końcu zareaguje na słowa „ukłoń się” i wykona ukłon na komendę.

Ucząc kręcenia się w kółko trzymaj smakołyk w ręce i zachęcaj psa do podążania za nim. Nakłoń w ten sposób psa do obracania się w kółko mówiąc jednocześnie np. „kółeczko” i nagródź psa. Po kilku powtórzeniach nie będziesz już musiał naprowadzać psa ręką - zacznie reagować na samą komendę słowną.


Komendy i nauka sztuczek

Nauczenie psa wykonywania na komendę czegoś, co robi naturalnie, jest łatwym sposobem nauczenia go „sztuczek”. Jeśli pies podnosi łapę, możesz go nagrodzić i ćwiczyć „machanie łapką”. Jeśli pies się turla, również możesz to wykorzystać. Noś tylko przy sobie kliker i/lub saszetkę ze smakołykami. Inną zabawą, w jaką możesz bawić się ze swoim psem w domu, jest schowanie jego ulubionej zabawki. Zrób to i sprawdź, czy uda mu się ją znaleźć. Zacznij od czegoś prostego: pozwól psu zobaczyć, jak chowasz zabawkę pod poduszką i stopniowo zwiększaj stopień trudności chowając przedmioty poza polem widzenia psa, w różnych pomieszczeniach itp.

Wszystkie te gry pomagają zacieśnić więź między Tobą i psem. Sprawiają, że bycie właścicielem psa jest wyjątkowo radosne. Zajęty i zadowolony pies nie powinien sprawiać kłopotu swym zachowaniem, dzięki czemu życie z nim pod jednym dachem będzie samą przyjemnością.


Andrzej i Olimpia Kłosińscy